بهترین زبان های برنامه نویسی اندروید

 

اگر شما هم درباره زبان های برنامه نویسی اندروید و نرم افزار اندروید کنجکاو هستید و یا این که تمایل دارید نرم افزارهای اندروید را توسعه داده یا این که نرم افزار اندروید خودتان را بنویسید و یا در مورد تکنولوژی نرم افزارتان بیشتر بدانید، در هر صورت، ما در مجتمع آموزشی گیلار این مقاله به تمام سوالاتی که در مورد برنامه نویسی اندروید دارید پاسخ خواهد داد.
یادگیری کد نویسی می تواند پیچیده و تجربه ای دلهره آور باشد. اغلب اوقات حتی مشخص نیست که از کجا باید شروع کنیم، اما احتمالا تعداد زیادی سوال برای یافتن پاسخ هایتان دارید.
مطالعه و یادگیری در مورد انواع زبان های موجود در دنیا، می تواند به شما ایده های مناسبی برای این که شما برای انواع نرم افزار ها به چه زبان هایی نیاز دارید خواهد داد. اگرچه جاوا زبان رسمی است، اما می توان برنامه های آندروید را با زبان های دیگر نیز طراحی کرده و ساخت. اگر علاقمند هستید بدانید چگونه می توانید نرم افزار های مختلف را کدنویسی و طراحی کنید، در این مقاله تعدادی از این زبان ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد تا با آن ها بیشتر آشنا شویم.
اگر می خواهید نرم افزار های اندروید طراحی کنید، اولین قدم شما این است که زبان های برنامه نویسی اندروید را بررسی کرده و یکی را انتخاب کنید. تفاوت بین زبان های برنامه نویسی اندروید می تواند مقداری پیچیده و مشکل باشد، بنابراین برای این که بتوانیم بین این زبان ها یکی از آن ها را انتخاب کنیم، باید نقاط ضعف و نقاط قوت هر کدام از ان ها را نسبت به دیگری بدانیم.

زبان های برنامه نویسی اندروید- مجتمع فنی گیلار

مجتمع فنی گیلار-زبان های برنامه نویسی اندروید

 

در لیست زیر چند نمونه از زبان های برنامه نویسی اندروید را می بینید که متداول ترین آن ها نیز می باشند :

  • برنامه نویسی java – جاوا زبان رسمی توسعه اندروید است، و توسط Android Studio پشتیبانی می شود. با این وجود، دارای منحنی یادگیری شیب دار است.
  • Kotlin – این زبان برنامه نویسی اندروید اخیرا معرفی شده است، که دومین زبان رسمی اندروید نیز می باشد؛ این زبان شبیه به جاوا است، اما به طرق مختلف، یادگیری آن آسان تر از زبان جاوا خواهد بود.
  • C / C++ – آندروید استودیو از C ++ با استفاده از Java NDK پشتیبانی می کند. این امر به کدنویسی بومی نیز کمک می کند، که البته برای کارهایی دستی مانند بازی ها مفید واقع شود. البته این مورد را هم باید بدانید که C++ پیچیده تر است.
  • برنامه نویسی #C – C# جایگزینی برای زبان های کد نویسی C or C++ برای افراد مبتدی است. این ابزار توسط برخی از ابزارهای بسیار مفید مانند Unity و Xamarin پشتیبانی می شود که برای توسعه بازی و توسعه کراس پلت فرم عالی هستند.
  • BASIC – این ابزار بسیار آسان تر اما در عین حال زبانی بسیار قوی است که شما می توانید برای موارد مختلفی به کار ببرید.
  • Corona / LUA – یکی دیگر از ابزارهای متقابل پلت فرم در LUA، این زبان برنامه نویسی اندروید به شدت روند پردازش برنامه را ساده کرده و اجازه می دهد تا بتوانید کتاب خانه های بومی را فراخوانی کنید.
  • (PhoneGap (HTML, CSS, JavaScript – اگر از قبل می دانید که چگونه صفحات وب تعاملی ایجاد کنید، می توانید از این دانش با PhoneGap برای ایجاد یک برنامه پایه در پلتفرم های مختلف استفاده کنید.

بهترین راه برای توسعه و کد نویسی یک برنامه اندروید این است که در ابتدا برنامه Android Studio را دانلود و نصب کنید. این یک تکه از نرم افزار به نام IDE یا (Integrated Development Environment) محیط مجتمع توسعه است. این برنامه به عنوان یک بسته با آندروید SDK ارائه می شود که با ابزارها و قابلیت هایی همراه است که شما می توانید از آن ها برای توسعه و طراحی برنامه های اندروید استفاده کنید. این نرم افزار تمامی مواردی که نیاز دارید تا با استفاده از آن بتوانید برنامه اندروید تان را طراحی کنید را در اختیار تان قرار می دهد.
آموزش های رسمی و اسناد و مستند هایی از طرف گوگل نیز برای این مورد ارائه شده اند، و شما بیشترین تعداد کتاب خانه ها و کدهای رایگان را برای ارتقای برنامه های خود به لحاظ روشی که روی آن تمرکز می کنید، خواهید یافت.
زندگی با اندروید استودیو بسیار بهتر است، که در چند سال گذشته قدرت خود را به دست آورده است. ویژگی هایی مانند طراح بصری و پیشنهادات باعث می شود که پردازش به مراتب ساده تر شود، در حالی که ویژگی های پیشرفته و قدرتمند همیشه در اختیار توسعه دهندگان قرار می گیرند تا به راحتی بتوانند نرم افزار های مورد نظرشان را طراحی کنند.

برنامه نویسی Java

برای هر توسعه دهنده نرم افزار تلفن همراه در سراسر جهان، اولین و محبوب ترین زبان برنامه نویسی برای یک برنامه اندروید، جاوا است، یکی از دلایل آن هم این است که جاوا زبان رسمی توسعه و برنامه نویسی اندروید است، این بدین معنا است که زبان جاوا یکی از زبان هایی است که توسط گوگل به صورت گسترده ای پشتیبانی شده و هم چنین اکثر نرم افزار هایی که در play store قرار دارند توسط این زبان برنامه نویسی شده اند.
خود جاوا توسط Sun Microsystems در سال 1995 توسعه داده شد، و برای طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی برنامه نویسی مورد استفاده قرار می گیرد. کد جاوا توسط یک ماشین مجازی اجرا می شود که بر روی دستگاه های اندروید اجرا می شود و کد را تفسیر می کند.
متاسفانه، جاوا نیز کمی پیچیده است و اگر یک مبتدی هستید، شاید زبان چندان مناسبی نباشد که شما بخواهید با آن سر و کله بزنید. این بزرگ ترین مانع مواجه با افرادی است که قصد دارند وارد بازار توسعه برنامه های اندروید شوند. جاوا یک زبان برنامه نویسی شی گرا با موضوعات گیج کننده مانند سازه ها، استثنائات اشاره گر صفر، استثنائات بررسی شده و خیلی بیشتر است. این زبان به صورت وحشتناکی قابل خواندن نیست، و شما حتی برای کارهای بسیار ساده نیز مجبورید کدهای زیادی بنویسید.
اگر شما SDK را جاوا اضافه کنید، ممکن است همه چیز پیچیده تر شود – حتی ممکن است یک کد نویس تازه کار متوجه نشود که فرق بین جاوا و اندروید چیست. توسعه با استفاده از این مسیر همچنین نیاز به درک پایه ای از مفاهیم مانند Gradle، مانند Manifest Android و زبان نشانه گذاری XML است. به همین دلیل جوامع زیادی در جاوا وجود دارد و این نیز یکی از همه کاره ترین و گسترده ترین زبان های مورد استفاده است.
خب، آیا زبان جاوا بهترین زبان برنامه نویسی برای یادگیری است؟ قطعا همین طور است – به ویژه برای کسانی که می خواهند تجربه کامل توسعه اندروید را داشته باشند، اگر از من بپرسید، پریدن در دریای جاوا، و یاد گرفتن آن می تواند بهترین کار باشد.
برای کسانی که در مورد پیچیدگی کد نگران هستند، می توانند به طور عمده با طراح کار کنند و در مواردی که به پیچیدگی های خاصی بر می خورند، می توانند از آموزش های موجود استفاده کنند. اما اگر شما یک مبتدی هستید و قصد ساخت یک بازی را دارید، یا فقط برای یاد گرفتن می خواهید این زبان را آموزش ببینید، توصیه می کنم در ابتدا از زبانی آسان تر شروع کرده و سپس زمانی که پیش زمینه ای دارید و با این کار آشنا شدید به زبان جاوا بازگردید.

کوتلین – Kotlin

Kotlin اخیرا به عنوان زبان دوم و زبانی دیگر برای توسعه نرم افزار های اندرویدی معرفی شده است. بعضی از گمانه زنی ها نشان می دهد که این زبان احتمال در حال تبدیل شدن به سویفت بعدی است.
درست مانند جاوا، Kotlin نیز در ماشین مجازی جاوا اجرا می شود. هم چنین یکی دیگر از ویژگی های مثبت این زبان این است که با جاوا کاملا سازگار است و هیچ مشکلی را بوجود نخواهد آورد یا باعث افزایش اندازه فایل ها را نخواهد شد.
تفاوت اصلی این است که کوتلین نیاز به کم ترین مقدار “boilerplate” را دارد، به این معنی که این یک سیستم ساده تر دارد و برای خواندن نیز راحت تر خواهد بود. اگر برای اولین بار قصد یادگیری زبان برنامه نویسی اندروید را دارید، این می تواند بهترین زبان برای شما باشد.
همان طور که گفتیم، می دانیم که Kotlin قطعا یک نقطه شروع آسان برای مبتدیان است، و این واقعیتی است که شما هنوز هم می توانید از Android Studio استفاده کنید، که یک نقطه ی مثبت و قوی برا شما خواهد بود.
Kotlin قطعا باید بر روی رادار شما باشد و می تواند نقطه ورود آسان تری به توسعه “مناسب” اندروید را به شما ارائه کند، که احتمالا به همین دلیل گوگل آن را در وهله اول معرفی کرد.

C/C++

اگر از من بپرسید، توصیه نمی کنم که این مسیر را برای توسعه یک برنامه اندروید انتخاب کنید. اندروید استودیو پشتیبانی از C / C ++ را با استفاده از کیت توسعه دهنده اندروید ارائه می دهد. این به این معنی است شما برنامه را مانند جاوا توسط ماشین مجازی راه اندازی نمی کنید، بلکه برنامه بر روی پلتفرم اجرا شده، و به شما کنترل های بیشتری بر روی مواردی مانند مموری خواهد داد.
برای برنامه های کاربردی پیچیده تر مانند بازی های 3D، این کار باعث می شود که شما عملکرد بیشتری را از دستگاه های اندروید طلبک نید، که بدین معنی است که شما قادر خواهید بود از کتابخانه های نوشته شده در C یا C++ استفاده کنید. با این حال، تنظیم آن بسیار سخت تر خواهد بود، باگ های بیشتری دارد و از انعطاف پذیری کم تری برخوردار است. و اگر می خواهید برای ویندوز بازی طراحی کنید، توصیه می شود که از موتورهای آماده بازی استفاده کنید.

برنامه نویسی #C

#C اساسا یک نسخه ساده تر و سبک تر از C و C+ توسعه داده شده توسط مایکروسافت است. هدف اصلی مایکروسافت این بود که قدرت C++ و سهولت ویژوال بیسیک را به ارمغان بیاورد و خواندن آن هم کمی مانند جاوا اما آسان تر خواهد بود.
مانند جاوا، شما نیازی به نگرانی در مورد چیزهایی مانند نشت حافظه و آزاد کردن حافظه دستگاه خود ندارید. در عین حال، C# مدرن تر از جاوا است با syntax تمیز تری است.

یونیتی – Unity

Unity یک موتور بازی است، بدین معنی است که چیزهایی مانند محاسبات فیزیکی و رندر گرافیکی 3D و IDE مانند Android Studio را فراهم می کند. این یک ابزار منبع باز است که باعث می شود بازی های خود را به طرز باور نکردنی به راحتی ایجاد کنید، هم چنین انجمن آن نیز پر قدرت است، به این معنی است که شما پشتیبانی مناسبی را دریافت خواهید کرد. فقط با چند خط کد، یک بازی پلتفرم پایه در کمتر از یک ساعت ایجاد خواهید کرد. این ابزار بسیار قدرتمند است، که البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که ابزار مورد استفاده بسیاری از استودیوهای بازی در فروشگاه Google Play است. همچنین چند پردازنده نیز می باشد.
در بالای تمامی این موارد، توسعه دادن به این شیوه بسیار کاربردی برای یادگیری برنامه نویسی شی گرا است، زیرا اشیاء در این مورد در واقع اکثر موارد هستند.
Unity برای ساخت بازی ها مفید است، اما برای ایجاد برنامه های اندروید استاندارد، چندان مفید نخواهد بود عملکردی متوسط خواهد داشت، مخصوصا اگر می خواهید مطابق با زبان طراحی متریال گوگل باشد.
اگر می خواهید یک توسعه دهنده حرفه ای اندروید شوید، پس این مسیر غیر استاندارد، فرصت های کاری شما را محدود خواهد کرد، مگر اینکه هدف شما تبدیل شدن به یک توسعه دهنده بازی باشد، در این صورت این یک زمینه کاملا مناسب و حرفه ای است.
C# همچنین می تواند با Xamarin از طریق ویژوال استودیو مورد استفاده قرار گیرد. این شبیه به توسعه اندروید سنتی با استفاده از پلت فرم متقابل است که کدبندی برای آندروید و iOS دارد.
برای یک فرد کاملا مبتدی، این مسیر می تواند مسیری نه جندان مناسب باشد که می خواهد توسعه اندروید را یاد بگیرد، اما برای یک شرکت کوچک که قصد راه اندازی و توسعه یک برنامه اندروید و ios را دارند باید بگوییم که می تواند کار شما را راه بیاندازد، و هم چنین پشتیبانی و کمک زیادی هم وجود دارد که می توانند به شما پشتیبانی برسانند.

بیسیک – BASIC

چیزی که ما در مورد C # یاد گرفتیم تلاش برای ارائه قدرت C با سهولت بصری BASIC بود. این به این دلیل است که BASIC (دستورالعمل نمادین همه منظوره مبتدی) بسیار لذت بخش است و نقطه ی مطلوب پریدن برای یادگیری کد نوشتن است.
متاسفانه، نکته منفی این جاست که به طور رسمی توسط اندروید استودیو پشتیبانی نمی شود و شما نمی توانید این زبان را در Unity یا Xamarin استفاده کنید. خبر خوب این است که یک گزینه کمتر شناخته شده برای توسعه برنامه های اندروید در BASIC به نام B4A از نرم افزار Anywhere وجود دارد. این مخفف “BASIC 4 Android” است و همان طور که ممکن است انتظار داشته باشید، به شما این امکان را می دهد که برنامه های Android را با BASIC کد نویسی کنید. مطمئنا اولین انتخاب برای اکثر برنامه نویسان که مایل به توسعه برنامه های آندروید هستند نیست، اما همیشه داشتن گزینه های بیشتر خوب خواهد بود.
B4A به عنوان یک RAD یا محیط برنامه توسعه سریع طراحی شده است. بسیاری از تصمیمات طراحی هوشمندانه ای وجود دارد که زندگی را ساده تر کند و اگر هم سوالی داشته باشید، باید بگوییک که دارای یک جامعه حمایت کننده است.
کورونا – Corona
این یک روش عالی برای یادگیری کد نویسی است و شما می توانید برخی از برنامه های بسیار قدرتمند را با استفاده از این روش بسازید. البته یکی از نقاط ضعف این زبان این است که تنها موردی از لیست است که برعکس باقی موارد رایگان نیست.
این زبان به طور گسترده ای برای ایجاد بازی استفاده می شود، اما می تواند در انواع مختلفی نیز مورد استفاده قرار گیرد. شما باید از یک ویرایشگر متن مانند Notepad++ برای وارد کردن کد خود استفاده کنید و می توانید کد را در یک شبیه ساز اجرا کنید بدون آن که نیاز باشد تا کد مورد نظر در ابتدا کامپایل شود. هنگامی که آماده توسعه و ساخت نرم افزار APK شدید، می توانید این کار را توسط یک ابزار آنلاین انجام دهید.
این زبان نیاز به مهارت های برنامه نویسی پایه دارد، اما یک مقدمه خوب و ملایم به دنیای برنامه نویسی به شما می دهد. این زبان برای افرادی مناسب است که تمایل دارند یک برنامه ساده ایجاد کنند، و دیگر نیازی به نگرانی در رابطه با مهارت های کد نویسی شان ندارند. اگر می خواهید از ویژگی هایی مانند خرید درون برنامه ای استفاده کنید، باید مبلغی را پرداخت کنید. همین امر برای استفاده از API های بومی آندروید نیز استفاده می شود.

PhoneGap

در نهایت، آخرین گزینه “ساده شده” که می توانید برای توسعه برنامه های اندرویدی انتخاب کنید، PhoneGap است، مگر این که بخواهید به جای آن به یک برنامه سازنده اپلیکیشن مراجعه کنید.
PhoneGap توسط Apache Cordova طراحی شده و اساسا شما را قادر می سازد تا برنامه ها را با استفاده از همان کدی که معمولا برای ایجاد یک وب سایت استفاده می کنید، ایجاد کنید: HTML، CSS و JavaScript. این مورد توسط “WebView” نشان داده می شود، اما مانند یک برنامه بسته بندی شده است. PhoneGap پس از آن مانند یک پل عمل می کند، به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا به برخی از ویژگی های اصلی بومی تلفن یا تبلت مانند شتاب سنج یا دوربین دسترسی پیدا کنند.
با این حال، این واقعا توسعه برنامه اندروید نیست، و تنها برنامه نویسی واقعی جاوا اسکریپت خواهد بود. برای بسیاری از وظایف اساسی، این کار شما را راه خواهد انداخت، اما اگر شما می خواهید به عنوان یک توسعه دهنده برنامه های اندروید دست بیابید، بنابراین پیشنهاد می کنیم یکی دیگر از مواردی که در لیست مان معرفی کردیم را انتخاب کنید.

نتیجه گیری :

حالا که زبان های برنامه نویسی اندروید را بررسی کردید وقت آن است که یکی را انتخاب کنید.
آرزو می کردم موردی ساده تر از مواردی که در لیست بالا معرفی کردیم وجود داشت، اما متاسفانه وجود ندارد. شخصی که قرار است انتخاب کند شما هستید، و باید بر اساس اهداف و احساسات خودتان زبان مورد نظر را انتخاب کنید، اما در انتها به یاد داشته باشید که یادگیری کد نویسی بسیار پر درآمد است و به شما اجازه رشد خواهد داد.

اگر هنوز هم در انتخاب یکی از زبان های برنامه نویسی اندروید مردد هستید، فرصت را از دست ندهید…
همین حالا  با مجتمع آموزشی گیلار ( بهترین آموزشگاه کامپیوتر در رشت ) تماس گرفته و با مشاوره رایگان، دوره برنامه نویسی مورد نظر خود را ثبت نام کنید!

5/5 ( 3 رای )
اشتراک گذاری این صفحه در شبکه‌های اجتماعی: