تاثیر هوش مصنوعی در آینده حسابداری

هوش مصنوعی در حسابداری
collections_bookmarkحسابداری و مالی

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی (AI) قابلیت‌های محاسبات را به سطح کاملاً جدیدی گسترش می‌دهد. سیستم‌ها را قادر می‌سازد تا پیش‌بینی‌ها را انجام دهند و متناسب با آن تغییرات را انجام دهند. دقیقاً همانطور که بشر می‌خواهد. هوش مصنوعی رایانه را قادر می‌سازد تا یادگیری مبتنی بر ماشین که قبلاً بر عهده انسان بود را انجام دهد.

در حرفه حسابداری ، جایی که افراد با کارهای محرمانه سر و کار دارند، هوش مصنوعی جایگزینی برای پیشرفت بهتر انسان است.

طبق نظرسنجی اخیر انجام شده توسط گروه مشاوره MIT-بوستون ، نزدیک به 85٪ از مردم معتقدند که هوش مصنوعی منجر به مزیت رقابتی می‌شود.  همچنین 79٪ معتقدند که فناوری بهره وری شرکت را افزایش می دهد.

هوش مصنوعی در امور حسابداری بسیاری از شرکت‌های حسابداری که حجم زیادی از داده‌ها را با سرعت بالا تجزیه و تحلیل می‌کند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. بدیهی است که این کار برای انسان آسان نیست.

هوش مصنوعی در حسابداری

امروزه شرکت‌ها از فناوری‌های جدیدی برای ساده‌سازی عملیات تجاری خود استقبال می‌کنند و یکی از فعالیت‌هایی که در ابتدای لیست آنها قرار دارد، حسابداری است. به این دلیل که هوش مصنوعی نتایج مثبتی از جمله افزایش بهره‌وری ، بهبود دقت و کاهش هزینه را فراهم می کند.

هوش مصنوعی در امور حسابداری کاربرد زیادی دارد و در نتیجه تغییرات ساختاری مختلفی ایجاد می‌کند.

با هوش مصنوعی، تمام پردازش و مدیریت داده کاملاً خودکار است . بنابراین ، داده های تولید شده توسط هر گزارش مالیاتی ، دقت تضمین شده‌ای دارند و به سرعت تولید می شوند.

علاوه بر این، با کمک هوش مصنوعی، داده‌ها را از منابع مختلف تشخیص و دسته‌بندی می‌شوند و به حسابدار داده می‌شوند. بسیاری از کارهای اختصاصی دیگری که توسط حسابداران انجام شده است مانند پردازش حساب های قابل پرداخت و مطالبات به راحتی توسط هوش مصنوعی انجام می شود. این امر منجر به بهبود مدیریت هزینه توسط شرکت ها می‌شود.

وظایف حسابداری که ماشین آلات می توانند انجام دهند

همزمان با رهایی انسان از کارهای پیچیده ، هوش مصنوعی به مشاغل کمک می کند تا عملکرد خود را بهبود بخشند. حسابدارانی که از آخرین نوآوری ها در فن آوری استقبال می‌کنند ، تخصص‌هایی کسب خواهند کرد، که در تحولات فرآیند کسب و کار ارزشمند است. در ادامه کاربرد هوش مصنوعی در امور حسابداری توضیح داده می‌شود:

 • فعالیت‌های ماهانه یا سه ماهه

هرچه زودتر اعداد را بدست آورید، شرکت شما زمان بیشتری برای ایجاد استراتژی در مورد آنچه که می تواند با اعداد انجام شود دارد. هوش مصنوعی می‌تواند داده‌های شما را از منابع مختلف فراهم کند و آنها را ادغام کند. این امر نه تنها سرعت این فرآیند ماهانه را بهبود می‌بخشد، بلکه این کار را دقیق‌تر انجام می‌دهد.

 • تدارکات

روش ردیابی و فعالیت بسیاری از شرکت‌ها با کاغذ بازی پر شده است و از قالب‌های مختلف پرونده استفاده می‌کند که ممکن است با یکدیگر سازگار نباشد. با این حال، ماشین‌های دارای API می توانند یکپارچه شوند و داده های بدون ساختار نیز پردازش شوند. این روند، خرید را بدون کاغذ راحت تر می کند. با کمک هوش مصنوعی ، می توان تغییرات قیمت را در بین چندین تامین کننده به راحتی ردیابی کرد.

 • حسابهای قابل پرداخت / دریافتنی

سیستم‌های موجود در حال حاضر دارای یک فرایند مدیریت فاکتور با استفاده از هوش مصنوعی است که می‌تواند پردازش‌های قابل پرداخت / دریافتنی حساب‌ها را با کمک گردش کار دیجیتال ساده‌تر کند. آنها می‌توانند کد حسابداری فاکتور مربوطه را یاد بگیرند.

 • حسابرسی

سیستم‌های دیجیتال‌ ردیابی می‌کند که چه کسی و چه زمانی به پرونده دسترسی پیدا کرده است که باعث افزایش امنیت داده‌ها و پرونده‌ها می‌شود. در هنگام ممیزی ، حسابرسان نیازی به جستجوی اسناد در کمدهای پرونده ندارند زیرا به راحتی می‌توانند به پرونده‌های دیجیتال دسترسی داشته باشند.

این به نوبه خود ، دقت و کارایی حسابرسی‌ها را افزایش می‌دهد و امکان حسابرسی 100 درصدی از معاملات مالی شرکت را به جای نمونه‌های ساده فراهم می‌کند.

 • مدیریت هزینه

بررسی و تأیید کلیه هزینه‌ها برای اطمینان از انطباق آنها با خط مشی‌های شرکت می‌تواند یک پروسه زمانبر باشد. هوش مصنوعی این کار را بسیار آسان‌تر می‌کند زیرا ماشین‌ها می‌توانند رسیدها را بررسی کنند، هزینه‌ها را بررسی کنند و در صورت وجود هرگونه تخلف به افراد هشدار دهند.

 • ربات های چت هوش مصنوعی
 • با هوش مصنوعی ، ماشین آلات می توانند به طور کارآمد سوالات متداول کاربران را از قبیل سررسید صورتحساب، آخرین مانده حساب و وضعیت موجود در حساب ها ، حل و فصل کنند.

  با وجود هوش مصنوعی، وظایف حسابداران چیست؟

  حتی اگر ماشین آلات بتوانند همه محاسبات یا کارهای مربوط به حسابرسی اولیه را انجام دهند ، برای تجزیه و تحلیل روند و نتیجه گیری معنی دار به کسی نیاز است.

  با افزایش هوش مصنوعی ، از حسابداران انتظار می‌رود که نقش خود را به مشاوره تغییر دهند تا اطمینان حاصل کنند که از مزایای اتوماسیون در حالی که به رشد تجارت خود کمک می‌کنند ، نهایت استفاده را می‌کنند. علاوه بر این ، حسابداران باید بیشتر روی کارهای استراتژیک مانند برنامه‌ریزی بودجه مالی ، بهینه‌سازی سرمایه ، بهبود فرآیند و موارد دیگر تمرکز کنند.

  تاثیر هوش مصنوعی در آینده حسابداری

  کارشناسان معتقدند که در سال‌های آینده، هوش مصنوعی حتی برای شرکت‌های کوچکتر با نرخ استاندارد نیز در دسترس خواهد بود.

  هوش مصنوعی در حال حاضر بر بخش بازاریابی تأثیر می‌گذارد و همچنین تغییرات اساسی را در بخش حسابداری با امکان کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره وری ایجاد می‌کند.

  همچنین هوش مصنوعی در انجام کارهای دستی کوچک و تکراری که خودکار شده اند، دقت خوبی دارد .

  با توجه به پیشرفت چشمگیر AI ، این دنیای جدید مدتها قبل برای حسابداران شناخته شده بود.

   

  بنابراین ، حسابداران اکنون چه کاری انجام می‌دهند ، و هوش مصنوعی چگونه حرفه حسابداری را متحول می‌کند؟

   

  هوش مصنوعی قطعاً حسابداران را از انجام کارهای اساسی آزاد می‌کند و این به آنها امکان می‌دهد نقش خود را گسترش دهند. به عنوان مثال در حسابرسی هزینه می‌توان از هوش مصنوعی برای یادآوری و اجرای سیاست هزینه شرکت استفاده کرد.
  این بدان معنی است که دیگر حسابداران مجبور نیستند رسیدها را بررسی کرده و تاریخ‌ها و شماره‌های مالیات بر ارزش افزوده را دسته‌بندی کنند. مشابه اختلال در حسابداری ابری در بخش حسابداری، متخصصان حسابداری باید در مشخصات خود تجدید نظر کنند.
  این امر باعث کاهش تعداد ساعات انجام شده در کارهای اداری شده و به آنها امکان می‌دهد خدمات بهتری به مشتریان ارائه دهند و همچنین بر رشد شرکت و موفقیت کلی تمرکز کنند.
  آیا قبول دارید هوش مصنوعی نحوه کار حسابداران را برای همیشه تغییر می‌دهد؟ چرا (یا چرا نه!) نظرات خود را با ما در زیر به اشتراک بگذارید.

  در این مقاله به موضوع تاثیر هوش مصنوعی در آینده حسابداری پرداختیم. ما به عنوان بهترین مجتمع آموزشی در رشت، به برگزاری دوره های حسابداری و مدیریت می‌پردازیم.
  کافیست با مجتمع آموزشی گیلار برنامه ریزی کرده تا در مدتی کوتاه به تمامی تکنیکهای مفید حسابداری در بازار کار تسلط پیدا کنید و همیشه چند گام جلوتر از همکاران خود در این حرفه باشید. آموزش حسابداری بازار کار مجتمع آموزشی گیلار طوری طراحی شده است که حتی افرادی که هیچ اطلاعاتی از دانش حسابداری ندارند هم به سادگی بتوانند حسابداری را بطور جامع و کاربردی از زبان مدیران مالی و با تجربه بیاموزند

  منبع: acecloudhosting

  4.5/5 - (4 امتیاز)
  اشتراک گذاری این صفحه در شبکه‌های اجتماعی:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  shareاشتراک گذاری این مطلب

  دسته بندی وبلاگ مجتمع آموزشی گیلار

  آخرین مقالات

  فهرست