8 دلیل محبوبیت ارز دیجیتال

دلایل محبوبیت ارز دیجیتال
collections_bookmarkبازارسرمایه

ارز دیجیتال چیست

رمزارزها یا ارز دیجیتال پول الکترونیکی ذخیره شده در کیف پول های الکترونیکی یا فایل های رایانه ای است که با استفاده از فناوری بلاکچین انتقال و ردیابی می شود. این فناوری هر بروزرسانی یا انتقال را به ترتیب زمانی پیگیری می کند. سپس اطلاعات را به صورت رمز شده ذخیره می کند تا هر کسی بتواند آنها را ببیند. با این حال ، داده های موجود قابل تغییر نیستند. به طور کلی ارزهای دیجیتال توسط هیچ مرجع مرکزی صادر نمی شود و این منجر به مصونیت در برابر مداخلات یا دستکاری های دولت می شود.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که بلاکچین و فناوری های مرتبط باعث اختلال در بسیاری از صنایع از جمله امور مالی و حقوقی خواهد شد. کلمه رمز ارز از تکنیک های رمزگذاری استخراج شده است که برای ایمن سازی شبکه استفاده می شود.

 

انواع ارز دیجیتال

اولین ارز رمزنگاری شده مبتنی بر بلاکچین بیت کوین بود که هنوز هم محبوب ترین و با ارزش ترین ارز می باشد. امروزه هزاران ارز رمزپایه دیگر با عملکردها و مشخصات مختلف وجود دارد. همه ارزهای رمزنگاری شده هدف یکسانی ندارند. در حالی که برخی برای استفاده عمومی هستند ، برخی دیگر مشکلات خاصی را حل می کنند و یا به صنایع خاصی خدمت می کنند. ارز دیجیتال ممکن است فناوری آینده باشد. این امر باعث ایجاد انقلابی در نحوه ذخیره پول ، پرداخت هزینه کالاها و خدمات و تجارت می شود .

برخی از ارزهای رمزپایه رقابتی که با موفقیت بیت کوین ایجاد شده اند و به عنوان “altcoins” شناخته می شوند ، شامل Litecoin ، Peercoin و Namecoin و همچنین Ethereum ، Cardano و EOS می باشند.

امروزه، ارزش کل ارزهای رمزپایه موجود حدود 214 میلیارد دلار است. بیت کوین در حال حاضر بیش از 68٪ از ارزش کل را نشان می دهد.

برخی از رمزنگاری های استفاده شده در ارزهای دیجیتال در اصل برای کاربردهای نظامی ساخته شده است. زمانی ، دولت می خواست کنترل های رمزنگاری را مشابه محدودیت های قانونی سلاح ها اعمال کند ، اما به دلیل آزادی بیان ، حق استفاده از رمزنگاری برای غیرنظامیان تأمین شد.

انواع ارز دیجیتال

چرا رمزارزها دنیا را به مکانی بهتر تبدیل خواهند کرد؟

ارز دیجیتال ممکن است فناوری آینده باشد.این امر باعث ایجاد انقلابی در نحوه ذخیره پول ، پرداخت هزینه کالاها و خدمات و تجارت می شود. علاوه بر این ،دلایل دیگری وجود دارد که باعث می شود رمزارزها دنیا را به مکانی بهتر تبدیل کنند.

 • خطر تقلب را کاهش می دهد.

یکی از بزرگترین نگرانی های نقل و انتقال وجوه، کلاهبرداری است که می تواند از طریق استفاده از کارت اعتباری در یک سایت ناامن انجام شود. این نگرانی مخصوصا برای کسانی که در گذشته قربانی کلاهبرداری شده اند، صادق است. از آنجا که این حساب با حساب بانکی با وجوه نقد شما در ارتباط نیست و به صورت الکترونیکی و ایمن با بلاکچین ثبت همه معاملات انجام می شود ، ارز رمزنگاری شده نقشی اساسی در کاهش کلاهبرداری ایفا می کند که باعث آرامش خاطر نیز می شود.

 • سرمایه گذاری جمعی را افزایش می دهد.

سرمایه گذاری جمعی روشی محبوب برای کارآفرینان در زمینه تولید محتوا یا فروش محصول است. سرمایه گذاران به جای اینکه سرمایه گذاری بزرگی انجام دهند، سرمایه گذاری کمتری انجام می دهند و بدین ترتیب ریسک کمتری می کنند. با ادامه تأثیر مثبت بر سرمایه گذاری جمعی ، ارز دیجیتال جهان را به مکان بهتری تبدیل خواهد کرد.

 • روند انتقال پول را تغییر می دهد.

انتقال ارز دیجیتال، به همه فرآیندهای کنترلی که بانک ها قبل از واریز وجه انجام می دهند نیاز ندارد. چه انتقال ملی و چه بین المللی ، نقل و انتقالات ارز رمزنگاری شده فوری هستند، به هیچ هزینه ای نیاز ندارند و می توانند در بلاکچین ردیابی و ذخیره شوند.

 • تجارت الکترونیکی را قویتر می کند.

امروزه اکثر مردم تراکنش های خود را به صورت آنلاین انجام می دهند، مخصوصا در ایام تعطیلات. اگرچه خرید آنلاین، انتخاب کالا و انجام خرید را آسان می کند اما نگرانی از خرید از فروشندگان کلاهبردار هنوز وجود دارد. استفاده از ارز رمزدیجیتال نه تنها خطر تقلب برای خریداران را کاهش می دهد ، بلکه برای فروشندگان نیز همین کار را می کند. معاملات رمزارزها دائمی هستند. علاوه بر کاهش ریسک ، استفاده از ارز رمزنگاری شده فرصت های بیشتری برای تجارت جهانی فراهم می کند.

 • پیشرفت های علمی را بیشتر می کند.

در 100 سال گذشته پیشرفت های علمی زیادی داشته ایم . اما به نظر می رسد داده های مهم توسط نهادها و دولت های سراسر جهان مخفی نگه داشته می شوند و ادامه پیشرفتهای جمعی را دشوار می کند. ارز دیجیتال و فناوری بلاکچین می تواند با دسترسی همه افراد، به تمام داده ها با از بین بردن موسسات، بنیادها و شرکت های بزرگ که دارای اطلاعات مهم هستند، به تغییر جریان فناوری اطلاعات که با آن روبرو هستیم ، کمک می کند.

 • شرکت ها و اشخاص باید پاسخگو باشند.

متأسفانه ، شرکتهای متعددی  وجود دارند که از اقدامات فاسد و غیرقانونی پیروی می کنند. ما به عنوان مصرف کننده می خواهیم اطمینان حاصل کنیم که مشاغلی که از آنها خرید می کنیم با یکپارچگی اداره می شوند. کلیه حقوق آنها را حفظ می کنند و قوانین را دنبال می کنند. آنچه شرکت ها خود در مورد صداقتشان می گویند، راهی مطمئن برای تعیین اصول اخلاقی شیوه های واقعی آنها نیست.

ارز دیجیتال با تغییر این روند دنیا را به مکان بهتری تبدیل خواهد کرد. فناوری بلاکچین که در ارز دیجیتال استفاده می شود ، مانند ارز سنتی قابل تغییر نیست. استفاده از فناوری های رمزنگاری و بلاکچین، شرکت ها و افراد را مسئول می داند. همچنین ، مصرف کنندگان اطلاعات بیشتری در مورد شرکت های فروشنده به دست می آورند.

انتقال پول و معاملات خارجی را ایمن تر می کند. علاوه بر کاهش تقلب در هنگام انتقال پول در سطح بین المللی ، ارز دیجیتال می تواند به ایمن تر شدن معاملات داخل کشور کمک کند. مسافرت به کشور های دیگر با حمل کارت های نقدی و پول می تواند کاملا خطرناک باشد.

استفاده از ارزدیجیتال نه تنها خطر حمل پول نقد را کاهش می دهد، بلکه هرگونه هزینه مبادله یا معامله را نیز از بین می برد. این امر می تواند پول بیشتری را در جیب مصرف کننده و فروشنده نگه دارد. به علاوه ، خطر سرقت را کاهش می دهد.

 • جایگزینی پایدار برای ارزهای ناپایدار ارائه می دهد.

تورم و بی ثباتی ارزهای استاندارد برخی از کشورها تکان دهنده است . اگرچه همه کشورها ارزهایی ندارند که در معرض نرخ تورم ظالمانه ای قرار بگیرند ، اما سایر کشورها می توانند از تغییر در ارز رمزنگاری شده سود جدی ببرند. ارز رمزنگاری شده در سراسر جهان پذیرفته شده است و وابسته به نرخ ارز و بهره نیست. همچنین می تواند ثبات و اطمینان بیشتری را برای کسانی که در کشورهای بی ثبات اقتصادی زندگی می کنند فراهم کند.

 • مردم می توانند کنترل پول خودشان را در دست بگیرند.

بسیاری از مردم نسبت به بانک ها و موسسات مالی احتیاط می کنند. اما به دلیل عوامل متعددی، نگه داشتن تمام پول نقد آنها در خانه بهترین گزینه نیست. هرچند هر نشانه ای از بحران اقتصادی می تواند باعث ایجاد استرس و نگرانی جدی در مورد بودجه ای شود که پس انداز کرده اند. ارز دیجیتال شده اجازه می دهد تا کنترل پول از بانک ها منتقل شود و به دست مردم بازگردد . ارز دیجیتال تابع قوانین و مقررات تحمیل شده توسط بانک ها و سایر موسسات مالی نیست.

معایب ارز دیجیتال

ماهیت نیمه ناشناس معاملات ارزهای رمزنگاری شده آنها را برای بسیاری از فعالیت های غیرقانونی مانند پولشویی و فرار مالیاتی مناسب می کند. مدافعان ارزهای رمزدیجیتال اغلب ناشناس بودن خود و مزایای حفظ حریم خصوصی مانند حمایت از افشاگران یا فعالانی را که تحت حکومت های سرکوبگر زندگی می کنند را ذکر می کنند. برخی از ارزهای دیجیتال خصوصی تر از بقیه هستند.

به عنوان مثال بیت کوین برای انجام تجارت غیرقانونی بصورت آنلاین گزینه نسبتاً ضعیفی است. زیرا تجزیه و تحلیل قانونی بلاکچین بیت کوین به مقامات در دستگیری و تعقیب مجرمان کمک کرده است.  سکه هایی با حفظ حریم خصوصی بیشتر که ردیابی آنها دشوارتر است نیز وجود دارند ، مانند Dash ، Monero  یا ZCash .

آموزش ارز دیجیتال

در این مقاله مزایای ارزهای دیجیتال مطرح شد. اما باید همواره این نکته را درنظر گرفت که ارز دیجیتال فرآیندی نوظهور است و نوسان‌های قیمتی بسیار زیادی دارد . ارزهای دیجیتال در دسته سرمایه‌گذاری با ریسک بالا محسوب می‌شود. پس برای سرمایه‌گذاری حتما باید با این حوزه جدید کاملا آشنا شده و با در نظر گرفتن تمام جوانب آن اقدام به خرید نمود.

بخاطر نوسان قیمت در انواع ارزهای دیجیتال، مجتمع آموزشی گیلار تلاش می کند با آموزش تحلیل تکنیکال و ارائه اطلاعات مناسب برای تحلیل فاندامنتال، دانشجویان دوره آموزش ارز دیجیتال را به حداکثر سود برساند.   تمام کسانی که علاقه دارند در حوزه بازارهای مالی مثل بیت کوین، اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال و بازارهای مالی دیگر مثل بورس، فارکس و … فعالیت کنند،  می توانند با ثبت نام در مجتمع آموزشی گیلار در دوره ارز دیجیتال شرکت نمایند. 

اشتراک گذاری این صفحه در شبکه‌های اجتماعی:

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • مهدی علیپور
  بهمن 4, 1399 5:15 ب.ظ

  به نظرم بزرگترین بدی ارز دیجیتال اینه که خرج کردن و نقد کردنش راحت نیست.

  پاسخ
  • Fatemeh Momenipoor
   بهمن 5, 1399 0:59 ق.ظ

   با سلام
   ممنون از نظرتون . درست می گید. البته در مورد نحوه خرج کردن ارز هم تیم های زیادی در حال کار بر روی این مساله هستند

   پاسخ
 • علی پسندیده
  بهمن 4, 1399 5:17 ب.ظ

  سلام
  وقت بخیر
  ممنون از پست خوبتون درباره ارزهای دیجیتال، به نظرم معایب ارز دیجیال خیلی کمتر از مزایاشه.

  پاسخ
 • سلام ممنون از سایت خوبتون
  بنظر شما سرمایه گذاری در بورس بهتره یا در ارز دیجیتال؟

  پاسخ
  • Fatemeh Momenipoor
   بهمن 7, 1399 3:16 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   ممنون از نظرتون. هر کدوم که دانشش رو داشته باشید سود بیشتری به شما می ده.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

shareاشتراک گذاری این مطلب

دسته بندی وبلاگ مجتمع آموزشی گیلار

آخرین مقالات

فهرست